DUYURU

CUM-DER

Değerli komşularımız, kıymetli üyelerimiz.

Kentsel Dönüşüm ile baş başa bırakıldığımız günden bu yana yaklaşık 2 yıl geçti.

Otorite (BAKANLIK, BELEDİYE) daha müzakereler devam ederken, adeta yangından mal kaçırarak evlerimize tebligat göndererek Kentsel Dönüşüm Ofisine davet etmiş ve evlerimizi onlara koşulsuz teslim etmemizi istemiştir. Karşılıklı müzakereler dışında ciddi herhangi bir adım atılmamıştır.

Biz site sakinleri olarak derneğimiz çatısı altında tek fikir, tek güç olamadık. Her ne kadar 700 üyenin üzerinde tapu sahibi üyemiz olsa da sitemizde halen dernek üyeliğine başvurmayan site sakinlerimiz vardır. Dernek üyesi komşularımız anılan komşularımıza anlatmalıdır ki birlikten kuvvet doğar. Kendi başına hareket onların mağdur olmalarına sebep olabilir.

CUM-DER başından beri kararlılıkla mücadelesini sürdürmektedir. Derneğimizin kurucu üye ve üyelerinden bir kısmı derneğimizden ayrılarak, yeni bir oluşum kurmuşlar ve derneğimizi belediye yandaşı gibi göstermişlerdir. Fiili saldırı ve ağır hakaretler ile yaralamaya çalışmışlardır. CUM-DER in bilgisi ve müzakeresi dışında otorite tarafından hazırlanan ve ağır şartlar içeren muvafakatnamelere imza atılmayınca, derneğimiz CUM-DER i karalayacak başkaca söylem bulamamışlardır.

Bir kısım komşularımız, alternatif bir dernek kurarak önce derneğimizi yani birliğimizi bölerek, ranta hayır dediler, daha sonra 2 KAT İMAR ARTTIRIN yıkalım biz yapalım gibi ve benzeri söylemlere girdiler. Onlar eylemleri ve söylemleri ile çelişkiler içerisinde, bu oyunlarını her daim sürdürerek otoritenin ekmeğine adeta yağ sürdüklerinin farkına varamamışlardır. Asıl amaç zaten süreyi uzatıp insanların bezdirilmesi ve ne olacaksa olsun psikolojisine getirilmesidir.

Her söylemlerinde zeminimizin sağlam olduğunu ifade etmişler ama bir deprem gerçeği ile karşı karşıya kaldığımızda evlerimizin bu depreme dayanıp dayanamayacağını göz ardı etmişlerdir. Büyük İstanbul depremi ile ilgili gerçekler ortadayken bu davranış ve tutumlar ile bu vebalin hesabını kim verecek.

Bir kısım davalar ile süreci müzakere dahi etmeden,  ne istediklerini mantıklı bir şekilde açıkça söylemeden komşularımızı belirsizliğe iterek, sürecin bittiği yönünde yanlış bilgiler aktarmaktadırlar.

Yapılan müzakereler sonucu açıkça görüldü ki; devletimizin politikası, insanlarımıza dayatma yöntemi ile kentsel dönüşüm sürecini,  kervan yolda düzülür mantığı ile yürütmektir. Ülke genelinde başlanan tüm projeler maalesef muhataplarını hayal kırıklıklarına uğratmış ve zarar ettirmiştir.

Bizler ve bize destek veren  tapu sahibi tüm CUM-DER  üyeleri ile  her durum ve koşulda haklarımızı koruma mücadelemizi sonuna kadar  sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz.

Hatırlatılmasında gerek duyulan hususlar:

Kentsel Dönüşümde zor durumda bırakılan Toki Bursa/Doğanşehir projesinde halk 6-7 yıl ev inşaatı bekledikten sonra borçlandırılarak proje bitirilmiş ve insanlar mağdur edilmiştir.

Fikirtepe, Gaziosmanpaşa, Esenler Havaalanı Mahallesi projeleri hayal kırıklıkları başlamış ve devam etmektedir. Vatandaşlarımız mağdur edilmiş ve edilmektedir.

Aslında bu projelerde vatandaşlarımız birlikte hareket etmeyerek, ortak düşüncelerini oluşturup savunmayarak kendi kendilerini mağdur etmişlerdir.

 -     Dernek kurmakta ya geç kalmışlar ya da dernekleşmeden bölüne bölüne imza atmak zorunda bırakılmışlardır.

-      İmzaladıkları sözleşmeler; yasal dayanaktan yoksun, kendilerini hukuk karşısında çaresiz bırakan, haklarını  arayamayacakları türden, otoriteye teslim tutanaklarıdır.

-      Söz konusu projelerde  Otorite; kendilerine yakın bir kesimin siyasi zaaflarını da kullanarak, yazılı olmayan boş vaatler ile HUKUKSAL DAYANAĞI OLMAYAN BOŞ SÖZLEŞMELERE imzaları ATTIRMIŞTIR. İMZA ATMAK İSTEMEYEN İNSANLARA İSE İSTİMLAK İLE TEHDİT EDEREK İMZA ATTIRILMIŞTIR. İŞTE BİRLİK OLMAK VE DERNEKLEŞEREK TEK ÇATI VE DÜŞÜNCE YAPISINDA BİRLEŞMEK BUNUN İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR.

Tüm Yaşananlardan görülüyor ki; birlik olmak ve tek düşünce olmak, haklı mücadelemizde her şeyin bizim kontrolümüzde ilerlemesini sağlayacaktır.

Değerli komşularımız, kıymetli üyelerimiz,

Biz biliyoruz ki mahallemize göz koyanlar her türlü oyunu deneyecekler ve bizi bölmeye çalışacaklardır. Direne direne kazanacağız mantığında olanlar da biliyor ki kazanımlar her daim ne istediğini bilen insanlar ile müzakere yoluyla masada direnmek ile olur. Direncimizin amacı ve hedefi ortak çıkarlarımız olmalıdır.

Aksi uygulamalar bir an evvel yeni evlerinde ikamet etmeyi talep eden komşularımızı yıllarca mağdur edecek, maddi ve manevi hak kaybına neden olacaktır. (Fikirtepe örneğinde olduğu gİbi).

5 yıldır dernekleşerek direnen ve her türlü  (kent hareketlerini de arkasına alarak) mücadele eden, Ataşehir Yenişehir Mahallesindeki vatandaşlarımız,  kendi istedikleri, modern konutları, yine kendi seçtikleri MESA İNŞAATIN YAPMASI KONUSUNDA, SAĞLAM BİR SÖZLEŞME YAPARAK  otorite ile masa başında anlaşarak çözmüşlerdir.

Eğer ne istediğimizi bilir isek; oturacağımız modern konutun her özelliğini, inşaat şirketi seçimine kadar kendimiz belirleyebiliriz. Yasal dayanağı olan, hatta sözleşme maddeleri yerine getirilmediği takdirde tazminat hakkımızın da saklı tutulacağı adil sözleşmeler ile modern yaşanılabilir alanlara kavuşma imkanı bulabiliriz. 

Beraberce tek vücut olarak kurulan derneğimizden tüm beraber yürüme çabalarımıza rağmen ayrılan bir kısım komşularımız, kaynağı ve yönlendirmesi mahallemiz dışında olan, amacı kentsel dönüşüm için hakkaniyetli çözüm arayışı olmayan, toplumdaki mağduriyet hissini kullanarak farklı şahsi ve  siyasi sosyal  hedeflerine  ulaşmak olan bazı kurum ve kişilerin rehberliği ile mahallelinin isteklerindeki ortak paydayı es geçmiş ve adeta bölünmemiz sağlanmıştır. Tapu sahibi olmayan insanlar bölünen dernekte mağdur gibi gösterilmiş, hak arama adı altında kafa karışıklıkları ile beraber halkımızın kulağına sürekli yalan yanlış bilgiler aktarılmıştır. Oysa desteklerini aldıkları siyasi partilerin BELEDİYE MECLİSİNDE oy birliği ile aldıkları mahallemizin kentsel dönüşüm kararı unutturulmuş, bu destekçilerinin parti programlarında yer alan kentsel dönüşüm projeleri görmezden gelinmiştir.

Bu davranışlar CUM-DER üyelerinin kararlı tutumlarını asla etkilemeyecektir. KURULUŞ POLİTİKAMIZ DA VURGULADIĞIMIZ GİBİ DERNEĞİMİZ SİYASET ÜSTÜDÜR VE HEP BÖYLE KALACAKTIR.

SON DÖNEM SÜREÇTE; MÜZAKERELER VE KİŞİSEL ÇALIŞMALARIMIZ İLE EDİNİLEN BİLGİLERE GÖRE; BAKANLIĞIN Askıya Çıkardığı ve eksikliklerine  İstanbul Teknik Üniversitesi raporu ile itiraz ettiğimiz imar planına, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin itirazı da eklenmiştir. Bu itirazlar dikkate alınarak, TEM yolu ile ilgili kavşağın  sitemizin sınırlarının içerisinden geçeceği yeni bir plan hazırlanmaktadır.

Hamza Yerlikaya Spor Salonunun kapatıldığı, İGDAŞ’ın da boşaltılarak Alibeyköy’e taşıma planları yapıldığı söylentileri duyulmaktadır.

Yani bizim mahallemizde birilerinin ifade ettiği gibi her şey bittİ. Proje rafa kalktı ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır. Asıl ŞİMDİ HER ŞEY BAŞA DÖNMÜŞ DURUMDA OLDUĞU İÇİN  MÜCADELEMİZİN ESKİSİNDEN DAHA ETKİN VE SAĞLAM OLMASI GEREKMEKTEDİR.

Belediye bu işi en başından beri plansız ve komşularımızı tedirgin edici bir havayla yürütmüştür. Bir an önce işi oldu bittiye getirmek amacıyla açılmış olan Kentsel Dönüşüm Ofisi çalışmaları istedikleri gibi gitmediği için başarıya ulaşamamış olmalı ki açıldığı gibi kapatılmış ve hala kapalı tutulmaktadır. Bu durum belirsizlik ve endişeleri arttırıcı bir etki oluşturmaktadır. Konutlarımıza bu uygulamaları başlatmış olan yerel idarenin bir an önce çıkıp halka şeffaf ve gerçekçi bilgilendirme yapması gerekmektedir. Bunun için müzakerelerde CUM-DER tarafından baskı yapılmıştır.

Bütün bunlar belki bir bezdirme, belki bir yıldırma politikası olabilir. Bilinçli olarak insanların kafası karıştırılmaya çalışılıyor olabilir. AMA BİZ BEZMEDEN YILMADAN CUMDER ÇATISI ALTINDA TÜM KOMŞULARIMIZ İLE HAKLARIMIZI SAVUNACAĞIZ VE SAHİP ÇIKACAĞIZ.

NE YAPMALIYIZ?

RESMİ YAZILI OLMAYAN HİÇ BİR SÖYLENTİYE KULAK ASMAMALIYIZ.

BU SÜREÇ;( BİRİLERİ UZATSA DA, İSTEMEYİZ DESEDE) ER YA DA GEÇ ÖNÜMÜZE KONACAKTIR.

HAZIRLIKLI OLMALIYIZ.

BİZ BİLİYORUZ Kİ ÜYELERİMİZİN İSTEMEDİĞİ ŞEFFAF OLMAYAN HİÇ BİR BELGEYE İMZA ATMAYACAĞIZ.

BUNU TÜM ÜYELERİMİZİN ORTAK AKLI VE KARARI İLE, YAPILAN İLK MUVAFAKAT   DAYATMASINDA İMZA ATMAYARAK GÖSTERDİK. SONUNA KADAR GÖSTERECEĞİZ.

BİZ BİRİLERİ GİBİ MÜTEAAHİTLİK YAPMA DÜŞÜNCESİ İLE YOLA ÇIKMADIK.

BİZ MAHALLEMİZİN EKSERİYETİNİN ORTAK DÜŞÜNCESİ OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ,  HAK ETTİĞİMİZ DEĞERDE, HAK ETTİĞİMİZ KOŞULLARDA, HAYATIMIZI DEVAM ETTİRMEK İÇİN MÜCADELE VE HAK ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

DAYATILAN DEĞİL TÜM HAK SAHİBİ KOMŞULARIMIZIN HAKLARININ GÜVENCE ALTINA ALACAK İSTEDİĞİMİZ SÖZLEŞME VE PROJEYE EVET DİYECEĞİZ.

SAYGILARIMIZLA,

 

 CUM-DER

CUMHURİYET MAHALLESİ SİTELER VE ÇEVRESİ

                                       KORUMA GÜZELLEŞTİRME YARD. SOS. KÜLT. DERNEĞİ