05.07.2013 tarihinde Sultangazi Belediyesi’nde Gedaş, Sultangazi Belediyesi, Çevre ve Şehircilik bakanlığı sunumunda belirtilen ana hususlar ve CUM-DER'in sunuma ilişkin talepleri

05.07.2013 tarihinde Sultangazi Belediyesi’nde Gedaş, Sultangazi Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve CUM-DER’in katılımıyla bir toplantı düzenlenmiştir.

Toplantıda riskli alan edilen sitemiz ile ilgili olarak hazırlanan fikir projesi ana hatlarıyla anlatılmıştır.

Sunumu yapılan proje ile ilgili ana hususlar şöyledir :

·        Tasarlanan projede hiçbir bedel  ödenmeden kentsel dönüşümün gerçekleştirileceği,

·        Mevcut yapıda bir kısım bahçelerin ve cadde ve sokakların otopark  olarak kullanıldığı görülmüş, ve gelecek yeni nüfusla araç yoğunluğu olabileceği ihtimaliyle buna çözüm olarak bedel alınmadan binaların altına kapalı otopark yapılacağı,

·        Bize verilecek evlerin şuanda sahip olduğumuz evler ile aynı birebir m2 oranında tasarlandığı,

·        Zemin etüdleri ve halihazır harita ölçümlerinin tamamlandığı,

·        Önce tasarımın yapıldığı imar planının buna göre şekillendiği,

·        Mevcut durumda 2,7 hektar alana oturan evlerimizin yeni projede yaklaşık 3 hektar alana yerleştirileceği, (Mevcut alanda evlerimizin toplam alanın %17’sine denk geldiği),

·        Yaklaşık 2.300 civarında konut yapılacağı, bu kapsamda yoğunluk yaşanmayacağı,

·        Gedaş’ın yaptığı anketlerde site sakinlerinin çoğunlukla kapalı ve güvenlikli alan olarak işaretlendiği, site sakinlerinin tamamına yakının dönüşümün iyi olacağına inandığı,

·        Sunulan projenin güvenlik ve kapalı alanı içermediği,

·        Yeşil alanın 1,1 oranında arttırıldığı,

·        Küçük ölçekli ticaret alanları planlandığı, bir meydan tasarlandığı, caminin yerinin değiştirildiği, bir lise binasının ilave edildiği,

·        Konumlandırılan evlerin 7 ila 15 kat olarak tasarlandığı,

·        Toplam inşaat alanının 250.000 m2 civarında olduğu, İfade edilmiştir.

CUM-DER olarak hazırlanan fikir projesine ilişkin  internet sitemizde sizlere duyurduğumuz hususlar olmazsa olmaz taleplerimiz olarak hem bakanlık hem de belediye yetkililerine yazılı olarak iletilmiştir. Evlerimizin bedel ödenmeden ve yoğunluğa sebep olamadan bedelsiz kapalı otopark olarak verilmesi konusunda Ankara Çevre Şehircilik Bakanlığı  Mekansal Planlama Genel Müdür Yardımcısı Sn.Fatma VARANK  tarafından da teyit edilmiştir.

Yapılan proje çalışmasının açık sokak dokusu şeklinde yapılmış olması üzerine, CUMDER olarak üyelerimizin tamamından aldığımız talep doğrultusunda sitenin mutlaka kapalı ve güvenlikli yapılmasının olmazsa olmaz talepleri olduğu üstüne basarak ifade edilmiştir.

Yetkililer bu konuyu anladıklarını ve bu konu ile ilgili özel olarak çalışacaklarını ifade ettiler.

 Projedeki binalarımızda özellikle güneş enerjisi elektrik  ve dönüşüm sistemlerinin kullanılmasını üyelerimizin talepleri doğrultusunda yapılacağına onay verildi.

 Yeni yapılan okul binasının güvenliğe engel olması durumunda, gerekirse kültür merkezi, hanımların hobi ve el işleri eğitimi vb. uygulamalar ve kreş gibi kullanılabileceği,

Hali hazırdaki okulun yeni gelecek komşularımızın da katılımıyla ihtiyaca yeterince cevap veremeyeceği dikkate alınarak, okulların inşaatı yüklenici firma tarafından karşılanması ve böylece okulların tamamının İgdaş ve devamındaki alana Dünya standartlarında daha geniş daha kapsamlı bir eğitim kampüs alanı olarak (anaokulundan lise ye kadar ) yapılabileceğini, madem sitemizin daha modern ve dünya standartlarında  planlandığı söyleniyorsa okullarımızın da bu yönde olmasını önerdik. Bu konuya da proje üzerinde değerlendireceklerini  söylediler.

Toplantı sonunda Derneğimizin Talepleri;

            Yaşadığımız belirsizlik ortamından bir an önce kurtulmamız önümüzü görebilmemiz açısından projenin netlik kazanması ve görüşme, inceleme , projeyi kabul ya da ret ve tahliye için yeterli ve geniş bir sürenin verilmesi, tahliye ve taşınmada mağduriyetin en aza indirilmesi için okulun açılış ve kapanış süreleri ile esnafın ticaretini düzene sokması için bir sürenin göz önünde tutulmasıdır.

Ayrıca amacımız gerek projeyi gerek sunulacak protokolü danıştığımız inşaat mühendisi, mimar , hukukçulara ve konunun uzmanlarına inceletilmesi amacımız olup, kesinlikle evlerimiz biran önce tahliye edilmesi değildir.

Yetkililer bu hususlarda son bir çalışma yaparak en kısa zamanda (10-15 gün içinde) netleşeceğini söylediler.  Bugün yapılan toplantı sonucu   bilgilerimizi siz değerli komşularımızla paylaşıyoruz. Süreç ile ilgili derneğimizden de  bilgi  alabilirsiniz. Gelişmeler oldukça paylaşmaya devam edeceğiz.                                                                                                    

 

ÖNEMLİ NOT: Taleplerimizin Yetkililerce Kabul Görmesi, Sahip Olduğumuz Gücümüze Güç Kat Katmak Adına, Bizim Taleplerimiz Doğrultusunda Düşünen Henüz Derneğimize Üye Olmayan Komşularımızın Bir An Önce Üye Olması Önemle Rica Ederiz.

 

                                                                                                  

 CUM-DER

Cumhuriyet Mahallesi Siteler ve Çev.

Kor. Güz. Yard. Sos. Kült. Deneği

 

 

Adres:  

Cuhuriyet Mah. Akşemsettin Sk.

Yeşiladalılar Sitesi NO: 26/E D.1

Sultangazi/İstanbul                                                   

Telefon: 0212 668 59 59