DERNEĞİN AMAÇLARI

 

SULTANGAZİ İLÇESİ CUMHURİYET MAHALLESİ SİTELER MEVKİİ

KORUMA, GÜZELLEŞTİRME VE KÜLTÜR DERNEĞİ AMAÇLARI

Derneğimiz, hiçbir siyasi kimlik taşımadan, hiçbir siyasi yönlendirmeye alet olmadan, siyaset üstü, bir birlik sağlanarak  site halkını temsil etmek.

Mevkii olarak sitelerin bulunduğu alan dışında(Plana sonradan dahil edilmiş alanlara ) konuşlandırılmak

istememek. Kendi bulunduğumuz alan içinde olmayı istemek.

 

Şuan mevcut yapılanmada var olan malikler olarak sahip olduğumuz oranın yeni oluşturulacak plan ve projede aynen haklarımızın oranı ölçüsünde korunmasını isteyerek özellikle yıllardır koruyup güzelleştirdiğimiz bahçe paylarımızın lehimize kullanılmasını istemek.

 

Maliklere verilecek daire/dairelerin kura ile değil, oturmayı istediğimiz komşularımız ile birlikte seçiminin sağlanmasını istemek.

 

Sitemizde oturan kiracı ve esnafın haklarının korunması, yapı stoku olması durumunda onların  da bu imkandan yararlanmasını istemek.

 

Çok yüksek katlı projelerin( Venezia gibi) sosyal yaşam sıkıntıları ve yaşayanların psikolojik hayatlarına olumsuz etkilerini düşünerek daha makul kat sayılarında binaların olmasını istemek.

 

1+1 ve Stüdyo dairlerin genel kullanım amaçlarının aile çatısına (çocuklarımıza) vereceği rahatsızlıkların göz önüne alınarak yapılacaksa bile farklı bir blokta toplanması mümkünse yapılmamasını istemek.

 

Site sakinlerinin büyük çoğunluğunun emekli ve memur olduğunu düşünerek proje bitiminde oluşacak yıllık ve aylık aidatlarının bizlerden talep edilmemesini istemek.

 

Yıkım ve inşaat sürecinde mağduriyetlerin giderilmesi adına kira ve taşınma masraflarımızın karşılanmasını istemek.

 

Bu sürecin ilk Muhatapları olarak belediyemizin bir an önce ofis kurarak( Kentsel Dönüşüm Ofisi) site sakinlerimize doğru şekilde bilgilendirmesini istemek.

 

Yapılacak olan projenin netleşmesi durumunda nelerin ve nasıl yapılacağının başlangıç ve bitiş tarihlerinin ve haklarımızın neler olacağının projeyi başlatmadan önce öğrenmek istemek.

 

Ada bazında ve birebir yapılacağı söylenen ve önümüze uzatılan sözleşmelerin imzalanmasının talep edileceği görüşme odalarına, muhatap ile önceden ve müzakere edilerek hazırlanan ve sonucu tüm komşularımızca bilinen resmi bir protokolün imza altına alınması için çalışma başlatılmasını istemek.

 

Şu ana kadar oluşan süreçten siteler halkının çoğunun doğru bilgilendirilmemesi çok ciddi sıkıntı ve yanlış anlaşılmalara sebep olduğunu bildiğinden bundan sonraki süreçten dernek olarak her adımda haberdar olarak site sakinlerimizi doğru bilgilendirmek istemekteyiz. Bu da ancak belediyemizden gelecek doğru bilgilerle sağlanabileceğine inandığımızdan belediyeden bu bilgi akışını istemek.

Derneğimiz bu amaçlar doğrultusunda müzakere ve mücadelesini yürütecektir.

CUM-DER